Drogi ewakuacyjne chronią i ratują życie!
Drogi i wyjścia ewakuacyjne umożliwiają szybkie i bezpieczne opuszczenie strefy zagrożenia, objętej pożarem lub paniką.
Obiekty użyteczności publicznej, centra handlowe, szpitale, targi, hotele, lotniska gromadzą większa ilość osób. Przebywające tam osoby oczekują stałej możliwości łatwego otwarcia drzwi, zgodnie z kierunkiem ewakuacji, bez użycia klucza lub innego przedmiotu.
W razie niebezpieczeństwa wyjścia ewakuacyjne muszą gwarantować sprawną ewakuację tak, aby opuszczenie obiektu mogło odbyć się w jak najkrótszym czasie.
Taka swobodna i nieskomplikowana ewakuacja może być zapewniona przez zastosowanie specjalnych systemów odblokowujących zamknięcia, umożliwiających szybkie pokonanie oporu i otwarcie drzwi ewakuacyjnych bez przeszkód także osobom znajdującym się pod wpływem paniki.
Równocześnie wyjścia ewakuacyjne muszą chronić obiekty przed nadużyciem (kradzież, wandalizm). Zarządcy starają się tak zabezpieczyć drzwi, aby osoby niepowołane nie miały możliwości wejścia z zewnątrz do obiektu lub też aby nie miały możliwości opuszczenia go.
Drzwi ewakuacyjne powinny zostać wyposażone w systemy kontroli, których otwarcie byłoby sygnalizowane np. za pomocą syreny.
Przedstawione tutaj zagadnienie jest powszechnie znane. Niestety zazwyczaj drzwi ewakuacyjne zamknięte są na klucz (który na dodatek nie znajduje się w bezpośredniej okolicy wyjścia) lub zabezpieczane są w sposób uniemożliwiający otwarcie bez użycia dodatkowych narzędzi.
„Czerwone skrzyneczki” (wieszane obok drzwi) nie spełniają wymagań Unii Europejskich, gdzie stosowanie ich zostało zabronione w roku 1979.
A oto niektóre powody, które spowodowały wprowadzenie zakazu:
- częsty brak klucza w skrzyneczce.
- wkładka zamka została wymieniona – klucz nie pasuje.
- brak odpowiedniego przedmiotu do zbicia szybki.
- skrzyneczka w zadymionych pomieszczeniach jest niewidoczna.
- Rozwiązanie z zastosowaniem skrzyneczki w sytuacji paniki nie spełnia swojej funkcji. Osoby pod wpływem stresu nie są wstanie racjonalnie manipulować kluczem.
- Tłok spanikowanych osób napierających na drzwi uniemożliwia wprowadzenie klucza do zamka (możliwośc upuszczenia klucza podczas wykonywania tej czynności)
Zastosowanie kontaktronów jako zabezpieczeń wyjść ewakuacyjnych nie zawsze spełnia swoje zadanie. Kontaktrony nie zabezpieczają w żadnej mierze przed nieuzasadnionym użyciem drzwi ewakuacyjnych, wywołując często fałszywe alarmy, a co za tym idzie – zmniejszając czujność obsługi i ochrony obiektu.
Z tego właśnie powodu najlepsze jest zastosowanie specjalnie do tego celu przeznaczonego urzadzenia technicznego, które umożliwia otwarcie drzwi tylko w przypadku świadomego użycia, pozwalając na natychmiastowe otwarcie drzwi i sygnalizując to równocześnie alarmem.
Zaufali nam





